Γ.Σ. Λαμία - Παμβοχαϊκός 0-3

Ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και μάλιστα νικώντας εκτός έδρας την ανανεωμένη Λαμία με 3-0 σετ. Η ομάδα του Βραχατίου σημειώνει δεύτερη νίκη σε συνεχόμενες εξόδους (είχε νικήσει και 3-2 τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη) και έπιασε την Ορεστιάδα στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.
Ο Παμβοχαϊκός είχε κορυφαίο παίκτη τον Άκη Ασπιώτη, τον Βούλιν εκτός μάχης λόγω ίωσης και οι Κανέλλος, Τζορτζ Παπαδόπουλος έκαναν πολύ δουλειά στο μπλοκ, ενώ παρελθόν αποτελεί ο Κροάτης διαγώνιος Αντέλκο Τσουκ που την Πέμπτη αναχώρησε για την πατρίδα του. Η Λαμία παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές στο ρόστερ της καθώς έκαναν ντεμπούτο ο Πολωνός διαγώνιος Γιάροσλαβ Λεχ και ο βραζιλιάνος διαγώνιος Τεσέιρα και λίμπερο ο Κουτσονίκας. Παρά τις αλλαγές γνώρισε την ένατη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα ενώ για πρώτη φορά την τελευταία δεκαετία η ομάδα αγωνίστηκε παρουσία λιγοστών οπαδών της.

Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε με προβάδισμα 7-5 και 10-9 αλλά η Λαμία ισοφάρισε 10-10. Ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε πάλι 16-13 αλλά και πάλι η Λαμία ισοφάρισε 18-18 και 21-21. Με σερί 4-0 από μπλοκ και κόντρα επιθέσεις από Ασπιώτη ο Παμβοχαϊκός έκανε το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 7-3 και 13-8, ενώ έφτασε τη διαφορά και στο +6 (19-13). Η Λαμία μείωσε τη διαφορά στον πόντο 21-20 αλλά ο Παμβοχαϊκός πάλι με μπλοκ και αποτελεσματικές επιθέσεις κράτησε το προβάδισμα, πήρε το σετ 25-21 και έκανε το 2-0.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε πάλι από την αρχή 10-5, κράτησε τη διαφορά μέχρι το 21-16 αλλά και πάλι η Λαμία με σερί 4-0 μείωσε 21-20 αλλά η ομάδα του Βραχατίου άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη 25-23.

Tα σετ: 0-3 (21-25, 21-25, 23-25)
ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Ντε Σόουζα 6π. (2/2, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκιμαράες 8 (7/14, 1 μπλοκ, 61% υπ., 44% άριστες), Μαδούρας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Γιάροσλαβ Λεχ 8 (8/27), Τεσέιρα 7 (7/22, 64% υπ., 55% άριστες), Γκιρτζίκης 6 (5/10, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ. - 61% υπ., 30% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (2/4, 1 μπλοκ), Καβαδάς 1 (1/1), Καρβούνης.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3π. (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 20 (18/26, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Τζορτζ 8 (5/6, 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (3/8, 1 μπλοκ, 1 άσσο), Νέμεθ 11 (8/22, 2 μπλοκ, 1 άσσο, 46% υπ., 31% άριστες), Σαρικεϊσογλου / Ζήσης (λ. - 55% υπ., 36% άριστες), Στεβάνοβιτς 2 (2/5, 58% υπ., 21% άριστες), Δρογκάρης, Βούλιν, Γεωργίου.