Ακάθεκτη η Λαμία, 1-0 τον Παναιγιάλειο

Η Λαμία, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ανδρέα Βασιλόγιαννη, επικράτησε με 1-0 του Παναιγιάλειου.

Σε μία αναμέτρηση με αρκετό πάθος, δυνατά μαρκαρίσματα και όμορφο θέαμα, η Λαμία, εκμεταλλευόμενη ακόμα μία φορά τον παράγοντα "έδρα", επικράτησε με 1-0 του μαχητικού Παναιγιάλειου για την 25η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα απ' τα πρώτα λεπτά, χάνοντας αρκετές καλές ευκαιρίες με τους Ματσούκα, Ντουρμισάι και Ρότσα. Τελικά, στο 39ο λεπτό, η πίεση απέδωσε καρπούς, καθώς οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Παπαδόπουλου μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε την μπάλα. Όμως, ο διαιτητής του αγώνα, Μανώλης Κυρίτσης έδειξε επανάληψη, θεωρώντας πως οι ποδοσφαιριστές μπήκαν πιο γρήγορα στην μεγάλη περιοχή. Εν τέλει, ο μέσος της Λαμίας κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τη... δεύτερη, διαμορφώντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Λαμία διατήρησε τα ηνία του αγώνα, έφτασε μία "ανάσα" απ' το 2-0 στο 66', αλλά ο Ρότσα από πλεονεκτική θέση κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω απ' την εστία του Γκαραβέλη. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι επέλεξαν να ρίξουν το ρυθμό του αγώνα, διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν σε μία σημαντική νίκη που τους δίνει το "πάνω" χέρι σε ό,τι αφορά στην άνοδο στη Super League.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Βαλιός, Αναστασιάδης, Ρότσα (82' Τσούκαλος), Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Ματσούκας, Βάντερσον (54' Όμο), Ντουρμισάι (73' Φερφελής).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ρότα, Ρέλλας (86' Καζβιρόπουλος), Παπαδόπουλος (44' Μπους), Μωυσίδης, Καζναφέρης (85' Ιβάνκο), Βουτσιώτης, Γκούφας, Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (8/4)
ΟΦΗ - Αγροτικός Αστέρας 4-0 (4', 42' Πάγκαλος, 18' Μάνος, 19' Μητρόπουλος)

Κυριακή (9/4)
Λαμία - Παναιγιάλειος 1-0 (40' πεν. Βασιλόγιαννης)
Απόλλων Σμύρνης - Κισσαμικός 1-0 (74' Διαμαντόπουλος)
Άρης - Καλλιθέα 3-0 (8' Ντούνης, 52' Τζανακάκης, 77' Ούγκο Σόουζα)
Τρίκαλα - Σπάρτη 1-0 (17' Κουσκουνάς)
Πανελευσινιακός - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (8' Τσούπρος)
Καλλονή - Αγινιακός 1-3 (10' Ζουλιώτης - 2' Ζγκούρη, 4' Τσολακίδης, 87' Μπουρντουζάν)
Αχαρναϊκός - Πανσερραϊκός 2-1 (28' Πλαβούκος, 82' Τζέφερσον - 91' Ρούτσης)
ΑΟΧ - Πανθρακικός (3-0 α.α.)