Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Με σούπερ άμυνα! - Αναγέννηση Λαμίας - Αίαντας Αυλίδας 70-47

Α’ ΕΣΚΑΣΕ
Με σούπερ άμυνα!
ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 70-47

Σε ένα από τα καλύτερα φετινά της παιχνίδια η Αναγέννηση Λαμίας νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς τον Αίαντα Αυλίδας με 70-47 επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών και διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στο γήπεδό της!
Η Αναγέννηση έπαιξε πολύ καλή άμυνα και πήρε διαφορά από νωρίς στο σκορ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Αίαντας που έπαιξε χωρίς τον τιμωρημένο Τσιώλη δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση, έχοντας μεγάλη αστοχία κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.
Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (12-13), με την Αναγέννηση στη συνέχεια να ξεφεύγει στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει με 29-21.
Στη γ’ περίοδο η ομάδα του Κουμπούρα έφερε το παιχνίδι από νωρίς σε διψήφιο αριθμό πόντων για να φτάσει στο +15 στο 30’ (45-30) και να επικρατήσει τελικά με 70-47.
Ο Φραγκιαδάκης ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών ενώ πολύ καλός στην άμυνα ο Διαμαντής σε ένα τομέα που δεν υστέρησε κανένας από τους νικητές.
Από την ομάδα του Σάλιαρη που βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα επιθετικά, ξεχώρισε μόνο ο Μούντριχας (16 με 4 τρίποντα).
Διαιτητές: Χριστοδούλου-Πετσεπές.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-13, 17-8, 16-9, 25-17.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 6 (2), Σφυρής, Μπλέτσας 3 (1), Διαμαντής 6 (2), Νικολάου 7 (1), Λάμπας 4, Πουλής 11, Φραγκιαδάκης 14 (2), Γκυρίτσης 9, Τσακωνίτης 10.
ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Δεληκώστας, Μούντριχας 16 (4), Αργυρίου 2, Σπύρου, Σταμέλος, Αγγελέτος  12 (2), Κωνσταντούρας 10, Κωνσταντόπουλος 4, Κεραμάρης, Δάβρης 3.