Αίαντας Αυλίδας - Αναγέννησης Λαμίας 61-60

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 61-60

Νίκη με ανατροπή που τον καθιστά ως το απόλυτο φαβορί για την 2η θέση πέτυχε ο Αίαντας Αυλίδας που επικράτησε εντός έδρας της Αναγέννησης  Λαμίας με 61-60. Η ομάδα του Σάλιαρη με επιμέρους σκορ 18-9 στο τελευταίο δεκάλεπτο και καθοριστικά καλάθια από τους Αγγελέτο, Κωνσταντούρα και Τσιώλη κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.
Η Αναγέννηση παρότι ταξίδεψε στην Αυλίδα με αρκετές απουσίες, με κυριότερη όλων του πρώτου της σκόρερ Τσακωνίτη, ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 8-18 με τον Αίαντα να έχει προβλήματα στην επίθεση όπου στην αρχή εκτός του Κωνσταντούρα (πέτυχε τους πρώτους 12 πόντους της ομάδας του) κανείς άλλος δεν έβρισκε το στόχο.
Η Αναγέννηση πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με +13 (25-38), με τον Αίαντα να βρίσκει στη συνέχεια διαδρόμους, να ευστοχεί σε 5 τρίποντα στο β’ ημίχρονο και τελικά να παίρνει τη νίκη στον πόντο με 61-60.
Κορυφαίος των νικητών ο Κωνσταντούρας με 27 πόντους.
Από την Αναγέννηση Λαμίας, πολύ καλός ο Φραγκαιδάκης (17).
Διαιτητές: Χαϊνά-Κωτσακόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-18, 25-38, 43-51, 61-60.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης-Κουτσογιάννης): Δεληκώστας, Μούντριχας 9 (3), Αργυρίου 9 (3), Αγγελέτος 6 (2), Σπύρου, Κωνσταντόπουλος, Τσιώλης 10, Κωνσταντούρας 27, Δάβρης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 9 (1), Σφυρής 3 (1), Μπλέτσας, Νικολάου 9 (1), Πουλής 10, Κεραμάρης, Φραγκιαδάκης 17 (1), Γκιρίτσης 12 (1).