Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αναγέννηση Λαμίας-Κάδμος 75-49

Α’ ΕΣΚΑΣΕ
Από το -16 στην εύκολη επικράτηση!
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ-ΚΑΔΜΟΣ 75-49
Ο Κάδμος έδειχνε στο πρώτο ημίχρονο ικανός για να πετύχει τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτο 20λεπτου (24-37), αλλά στη συνέχεια το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο!
Η Αναγέννηση έβαλε μπρος τις μηχανές, κατάλαβε πως δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι αν δεν προσπαθήσεις και με το καλύτερο ίσως ημίχρονο σε αυτό τον πρώτο γύρο, έφτασε σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη, με τελικό σκορ 75-49 και αφού προηγουμένως είχε προηγηθεί ακόμα και με 30 πόντους διαφορά (75-45), έχοντας φτάσει το επιμέρους σκορ στο 51-8!
Ο Κάδμος έπιασε…στον ύπνο τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με 8-24 στο 10′!
Διατήρησε την υπέρ της διαφορά, (19-34 και 24-37) για να μπει η ομάδα του Κουμπούρα με…τέρμα το γκάζι στο β’ ημίχρονο, φτάνοντας στα γρήγορα τους αντιπάλους της στο σκορ (39-39) για να ξεφύγει με 49-39 και το υπόλοιπο του αγώνα να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς και η απογοήτευση των φιλοξενουμένων, βοήθησε για να ανοίξει η ψαλίδα της διαφοράς στο σκορ.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Ζάχος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-24, 24-37, 57-45, 75-49.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 12 (2), Μπερτσιμάς 3 (1), Αντωνόπουλος, Διαμαντής 10 (3), Φετοκάκης 2, Σκαρμούτσος 1, Αργύρης 13 (3), Τζελέπης, Πουλής 8, Φραγκιαδάκης 10 (2), Σφυρής, Τσακωνίτης 16 (4).
ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας 5 (1), Αναστασίου 5 (1), Φίλης 4, Κάβουρας 5, Φλώτσιος 10 (2), Παπαδάκης 12, Ζυγομήτρος 8, Μπόγρης Γ., Μπόγρης Λ., Μπότσης.